• admin
 • 253 Görüntülenme
 • 10 Nisan 2017
 • 10
 •  

Özentilik ve Kötü Arkadaş Çevresinden Kurtulmak?!

Selam arkadaşlar profilimde beni çoğu kişi tanıyor fakat tanımayanlar için kendimden özet geçeyim. 1998 Ankara / Keçiören doğumluyum. Asker evladıyım ve çok fazla şehirde yaşayarak çok fazla insan tanımayı başardım. 2009 dan beride İstanbul’da yaşıyorum.Bunları neden mi anlattım?
Bugün kendimden örnek vererek özentiliğin ve arkadaş çevresinin insanı nasıl kötü yola sürüklediğini anlatacağım. Ve iyi birisininde hayatımı nasıl düzelttiğinden bahsedeceğim. Kısacası Alkolü ve Sigarayı Nasıl Bıraktığımı anlatacağım

 

Lise 1 de yani 5 sene önce İstanbul’un en şımarık kentlerinden olan Başakşehir’de okula başladım. Etrafımda diğer semtlerden gelen ve Başakşehir’den gelen şımarık ve terbiye görmemiş insanlar bulunuyordu. Ben tamamen saf şekilde bilgisayarda uğraşan 13 yaşında bir çocuktum. Liseye yeni geçişimden sonra bana bir rahatlık geldi ve bir kaç arkadaş bulmam gerektiğini anladım. O insanlar bana göre değildi fakat tanışmam gerekiyordu. Kendimi yalnız hissediyordum. Onlara uyum sağlamak için yanlarından kedi gibi ayrılmıyordum. Onlar ne yapıyorsa aynısını yaparak onlardan biri olmak istiyordum. Bir gün hiç ağzıma sürmediğim o lanet sigarayı arkadaşım bana uzattı. İç bir tane birşey olmaz , alışmazsın dedi. Bende orada ezik düşmemem için içmek zorunda kaldım. Sonra ki gün tekrar uzattılar zorladılar ve içmek zorunda kaldım. Daha sonra ailem öğrendi ve onları hayal kırıklığına uğrattım. Bu acıyla yaşamak istemiyordum. Bir daha içmemek üzere onlara söz verdim fakat ne oldu? Tabi ki o şerefsiz arkadaşlarıma alıştığım için onlarla birlikte olduğum için içmeye devam etmek zorunda kaldım. Ve zaman geçtikçe kendi sigaralarımı almaya başladım.

Daha sonra sigaraya başlamakla bitse gene iyi. Sene 2014 gene bir okul çıkışı saat 16:30 civarı , bir değişiklik olsun diye taksime gittik. Yol üstlerinde herkesin bildiği üzere tekeller var. Arkadaş dedi gelin beyler 2 şer tane Bira içelim dediler. Bende malmısınız ne gerek var. Ben hiç içmedim içmem de dedim. Onlar dedi ya bırak bir iki biradan bir şey olmaz. Bende ergenliğin verdiği heyecanla ve denemek amacıyla içtim. 2 tane içtikten sonra 2 şer tane daha içtik ve kendimizi kaybettik. 15 yaşında bir çocuk sarhoş ya inanabiliyor musunuz? Yoldan geçenler bizi görünce ne dediklerini tahmin edebiliyor musunuz? Ailemin bu yaptıklarımı öğrenince ne kadar üzüleceğini…

Daha sonra tekrar tekrar bunları yaparak 2 illetede alıştım. Maalesef alıştım. Kanım kaynadığı için sigara içince kendimi havalı zannediyordum. Evet o kadar salaktım ki öyle sanıyordum. Bunda utanılacak bir şey yok. Ben hatamın farkında vardığım içim Allah’a şükrediyorum.

Evet şimdi bu iki illeti nasıl mı bıraktım?
Sadece bir kız sayesinde. İnanamazsınız ama sadece bir kız sayesinde. Onu o kadar çok seviyorum ki ne yap dese yaparım o derece. 1 seneye yakındır birlikteyiz ve ben ona teklif ettiğimde onun bu sigara ve içkiye olan hassasiyetini biliyordum. Bana kendisine söz vermemi istedi. Bende o sözü ona verdim. Ama maalesef ilk başta sözümü tutamadım. 1 ay sonra Ankara’daki arkadaşlarımla maalesef içmeye gittik. İçtikten sonra kendimde değildim ve vicdanım el vermedi arayıp içtiğimi söyledim. Yüzüme kapattı. Ben çok kötüydüm. Ayılmak için arkadaşım sigarayı elimde söndürdü ve hala o izmarit izi elimde duruyor her gördüğümde aklıma geliyor. Neyse yüzüme kapattıktan sonra sürekli aradım. Ararken ağlıyordum. Kaybetme korkusu vardı. Daha 1 ay olmuş ben sözümü tutmamıştım. Çok kötüydü daha sonra ona değil kendime söz verdim ve tamamen bıraktım. Yaklaşık 1 senedir ağzıma bir damla alkol sürmedim Allaha Şükür.

Evet son olarak yaklaşık bir ay önce benden sigarayı bırakmamı istedi. Ve ben bu sefer tecrübemden dolayı kendime söz verdim ve o gün bugündür Allaha Şükürler olsun içmiyorum.

Ben o kadar mutluyum ki şuan anlatamam. Onun için çok şeyden fedakarlık yaptım. Fakat benden bırakmamı istediği şeyler kendisi için değil benim içindi. Her şeyi benim için yaptığını bildiğim için kendimi çok iyi hissediyorum. İyi ki bırakmışım.

Bunları yazma amacım bu hayatta herkes hata yapabilir Fakat önemli olan hatanın neresinden dönersek kardır.siz de kendinize bir dönüp bakın,kendinizi sorgulayın Ve gerçekten hata olarak gördüğünüz şeyleri elinizden geldiğince telafi etmeye çalışın.

Furkan Oymak

admin

Yazar: admin #administrator

Ömrünün %90 'ını projelerinde geçiren ve geçirmeye devam eden bir girişimci.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 10 YORUM YAPILMIŞ

  Oğuz 10 Nisan 2017 - 20:42

  Kötü arkadaş demek = kötü alışkanlık demek zaten. Çok iyi özetlemişsin furkan. Birde eklediğin banneri sanırım yanlış eklemişsin başlık altında olan :).

  Galip Mil 10 Nisan 2017 - 21:45

  Ben daha liseye geçmedim ama şuanki sınıftaki kendini bişey zanneden çocukların senin kötü arkadaşların gibi olacağını öngörüyorum. Bu yüzden kendileri ile takılmayı bıraktım.

  Efe ince 10 Nisan 2017 - 22:57

  Belki yorumda geçen ” ergen ” kelimesi biraz klişe olacak ama, tamda ergenlik çağındaki arkadaşlarımızın dikkat etmesi gerekenleri sıralamışsınız. Öyleki ; bu uyarılara uymadığınız yada kulak asmadığınız da , hayatınızın geri kalanında bu insanları hayatınıza dahil ederek büyük hatalara davet çıkartmış olacaksınız.

  Mert Topuz 11 Nisan 2017 - 18:30

  Merhaba Furkan, aslında insanın ara sıra senin şuanda yaptığın gibi geri dönüp kendine bakması gerekiyor. Bazı şeyleri kendi kendine analiz ettiğinde yanılma payın oldukça azalıyor. Cümlelerin arasında geçen “ezik düşmemem için” sözü aslında tüm bunların birer özeti. Ne yazık ki yaşadığımız dünyada başkalarının görüşlerine kendi düşüncelerimizden daha fazla önem verdiğimiz müddetçe ne mutlu oluruz ne de gerçekten iyi bir işe imza atabiliriz. Kız arkadaşını canı gönülden kutluyorum. Lakin seni bir kez daha kutluyorum. Çünkü yaptığın hatanın farkına varıp o hatadan dönmen ve “kendine söz vermen” bence en önemli şey. Hayatın boyunca bunlara umarım bir kez daha yeltenmezsin. Eğer yeltenirsen o izmarit izine bak ve hayatının geri kalanına nasıl devam etmek istediğini bir kez daha düşün. Görüşmek üzere dostum

  micder.com 11 Nisan 2017 - 19:21

  Özentiliği ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmaya çalışmak gerçekten iyi fakat önemli olan bunu insan oğluna küçükken anlatabilmek ama başarılı bir yazı olmuş…

  Burak 11 Nisan 2017 - 23:06

  Dostum yaşadıkların ve bıraktıkların yaşayabileceklerin arasında en masum olanları 😉

  Efecan Önal 13 Nisan 2017 - 05:33

  Harika bir makale olmuş kendinizin öz hayatından yarım parça olarak anlatmak çok büyüledi beni kitap olsa okurdum ALLAH gençlerimizin yardımcısı olsun

  Beyti 14 Nisan 2017 - 00:05

  Gerçekten önemli arkadaş çevresi arkadaş insanı rezil de eder vezirde..

  Selçuk türidi 14 Nisan 2017 - 00:06

  Alkolü kız arkadaşımın isteğiyle bıraktım. Sigarayı bırakmamı istiyor ama bi türlü bırakamadım.

   admin
   admin 14 Nisan 2017 - 00:09

   Eğer gerçekten bağlıysan emin ol bırakırsın dostum 😉