Özledik..

Facebook Messenger’da Şifreli Mesajlaşma

Furkan Oymak 07 Eki 2017 Genel 99  1

Pek birçoğumuzun hayatlarında mühim bir yere sahip sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook’un güncellemeleriyle gelen özelliklere sıksık bir yenisi eklenmektedir. Son vakitlerde pek çok özellik geliştirerek karşımıza çıkan Facebook’a yeni eklenen bir özellik de şifreli mesajlaşma özelliğidir.

Facebook‘un bir süredir üzerinde çalıştığı şifreli mesajlaşma özelliği tüm kullanıcıların tüketimine sunulmuştur. Facebook Messenger uygulamasında oluşturulan konuşmaların sadece konuşmayı gerçekleştiren kullanıcılar doğrulusunda görülebilmesini gerçekleştiren bu özellik, Facebook’un açıklamasına göre bu konuşmaların Facebook çalışanları ve istihbarat kurumlarının dahi görüntülemesine engel olabilmektedir.

Şifreli Bir Konuşma Başlatmak İçin

Eğer yeni bir şifreli konuşma başlatmak için bunu üç adımda yapabilmeniz olası oluyor. Öncelik ile Facebook Messenger uygulamasına girerek sağ kısımda yer alan ‘Yeni Konuşma Başlat’ opsiyonuna tıkamalısınız. Daha sonra sağ üst köşede yer alan ‘Gizli Konuşma’ kilit simgesini aktif duruma getirmelisiniz. Son adımda ise belirlediğiniz kişiyle yeni bir konuşma başlatmalısınız. Sonuç olarak başlatılan konuşmadaki tüm mesajlar şifreli mesajlaşma özelliği ile korunuyor olacaktır.

Var Olan Bir Konuşmayı Şifreli Yapmak

Eğer var olan bir konuşmanızı şifrelemek istiyorsanız da bu özellik bunu yapmanıza da  imkan tanımaktadır. Öncelik ile Facebook Messenger uygulamasında şifrelemeyi dilediğiniz konuşmaya girin ve sağ üst köşedeki ‘Detaylar’ opsiyonuna tıklayın. Açılan ekranda ‘Gizli Konuşma’ opsiyonuna tıklayın. Karşınıza ‘Gizli Konuşmaları Aç? Mesajları alıp gönderebilmek amacıyla kullanacağın tek aygıt bu olacak’ şeklinde bir ikaz mesajı gelecektir. ‘Aç’ opsiyonuna tıklayarak saklı mesajlaşma özelliğini aktif duruma getirebilirsiniz.

Bütün adımları uygulamanızın sonrasında gerçekleştireceğiniz konuşmalar tamamıyla şifrelenmiş olacaktır. Facebookun da dediği gibi gelen mesajlara erişilip erişilmedğini bilemeyiz ancak Facebook Messenger’da bulunan bu şifreleme özelliğinin, pek çok mesajlaşma platformundan kullanılmakta olan Signal isimli şifreleme sistemi doğrulusunda sağlandığı bilinmektedir.

Facebook Roket Hızına Mı Çıkıyor?
Facebook Live ile 360 Derece Canlı Yayın
Youtube Videonuz Neden Çok Tıklanmıyor?
Satış, Pazarlama ve Ürün Fotoğrafçılığı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir