Facebook Live ile 360 Derece Canlı Yayın

04 Eki 2017 Genel 145  0

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, yeniliklerine yenilik katmaya, uygulamalarını piyasaya sürmeye devam ediyor. Şimdi ise Facebook Live ile bir yeniliğe daha imza attı. Bundan sonra canlı yayın yapar iken 360 derecelik açıya sahip kameraları desteklemeye başladı. Buna göre lüzumlu donanıma sahip olan bütün Facebook kullanıcıları 360 derece canlı yayın gerçekleştirebilecek.

Aslında Facebook’un 360 derecelik canlı yayın özelliği pek de yeni sayılmaz. 2016’nın sonlarına doğru aktifleştirilen bu özellik ilk başlarda sadece sınırlı sayıda sayfa doğrulusunda kullanılabiliyordu. Milyonlarca üyeye sahip sayfaların katıldığı bu beta süreci nihayet tamamlandı ve bütün Facebook profilleri bu özellikten faydalanmaya başladı.

Facebook Live Nasıl kullanılır?

Android ve iOS işletim sistemine sahip bütün cihazlardaki Facebook programı üzerinden 360 derecelik canlı yayınlar başlatabiliyorsunuz. Fakat bunun amacıyla lüzumlu teknik ekipmana sahip olmanız gerekiyor. Android amacıyla Insta360 Air, Nokia OZO ya da Samsung’un Gear 360 kamerası kullanılabiliyor.

Saniyede 30 kare hızında, Full HD (1920 x 1080) çözünürlükte 360 derecelik videolarla canlı yayın yapmak amacıyla en az 4 Mbps hızında bir internet ağına bağlı olmanız gerekiyor. Hem de süratli ve stabil bir bağlantı olması da şart.

Kimler kullanmalı?

Halihazırda Facebook’un canlı yayın özelliğini kullananların büyük fazlalığı evde canı sıkkınken arkadaşlarıyla bahsetmek ve vakit geçirmek isteyenlerden oluşuyor. Yeni getirilen 360 derecelik canlı yayın özelliği ise daha çok sıra dışı sporlarla uğraşan, kayak gibi adrenalin patlaması yaşatan meşgalelere sahip insanları hedefliyor. Öte yandan satın almanız gereken 360 derecelik kameralar da ciddi miktarda gider kalemi meydana getirdiği amacıyla sıradan Facebook kullanıcıları amacıyla bu özellik pek de bir mana ifade etmeyebilir.

Bitcoin Nedir  
Facebook Roket Hızına Mı Çıkıyor?
Facebook Messenger’da Şifreli Mesajlaşma
Youtube Videonuz Neden Çok Tıklanmıyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir