Bilgisayar Ve Yazılım Güvenliği

13 Eyl 2017 Bilgisayar 144  0

Bilgisayar güvenliği, internetin yaygınlaşması ve hızlanması sebebiyle gelişmiş olan bir alandır. Çok mühim bir husus durumuna geldi. Bu geniş internet ağı, basit erişim sebebiyle art niyetli geliştiricilerin oyunlarını oynadıkları parka döndü. Takdir edersiniz ki insanlar buradan istikbal zararlara karşı detaylı önlemler alabilmek istiyorlar ve bunu sağlamak amacıyla detaylı emniyet yazılımlarına baş vuruyorlar. Peki bu yazılımlar ne kadar gerekli? Eğer gerekliyse hangisi işini daha iyi yapıyor? Bu zararlılar bizlere nasıl zarar veriyor? Genel olarak bu soruları cevaplayarak ilerleyeceğiz. Bu yazıda araştırma değil de daha çok karşılaştırma yapacağız. Öncelik ile zararlı çeşitlerine göz atmakta yarar var . Kısaca anlatmaya çalışayım.

Herkesin bildiği Virüsler: Virüslerin hedefi sistem dosyalarına zarar verip bilgisayarı bozmak, hem de parasal zarar vermektir. Bu cinsten senelerce çekmemize karşın, bugünümüzde çok rastlamadığımız türde bir zararlıdır.

Faydalı görünen Torojanlar : Faydalı olan bir uygulamamış gibi gözükür ama arkadan şahsi bilgilerinizi çalar, keylog tutar. Genelde oyun ve uygulama cracklerin de, keygenlerinde bolca bulunurlar. Tespitinin çok basit olmasına karşın, acele yayılması sebebiyle hijyenikliği genellikle imkansızdır . Çare format.

Reklam kokan Malwareler : Genelde yeni bir şey yüklerken, yanı sıra gelir. Hızlı süratli yükleme adımlarını geçerken gözden kaçabilir. Ya da güvenilmez kaynaklardan indirilen uygulamaların yanına birleşik gelebilirler. Genellikle puan biriktirip detaylı armağanlar veren sitelerde bolca bulunurlar. Arama motorlarını ve ana sayfanızı kilitlerler. Ekrana ansızın reklam çıkarabilirler. Temizliği mümkün , fakat sancılıdır.

(Testler Av-Test doğrulusunda yapılır ve , Detaylı bilgiye Google den detaylı araştırma yaparak  ulaşabilirsiniz. İçerik İngilizcedir)

Virüs ve Torojan’dan Korunma Yazılımları

Bu ikisini ayrı olarak düşünmek gerektiğince gereksizdir. Azalan virüsler ve çoğalan torojanlar sebebiyle antivirüs firmaları trojan avına katılmayı ideal görmüşlerdir. Tahmin edeceğiniz gibi her yazılıma değil, yalnızca kayda değer olanlara değineceğim. Burada gördükleriniz dışında bir emniyet yazılımınız varsa, silmenizi tavsiye ederim. Peki hangisi işini daha iyi yapıyor ? Bu soruyu cevaplamada rehber edineceğimiz birkaç başlık var:

  • Sağladığı koruma
  • Harcadığı sistem kaynağı
  • Kullanışlılık seviyesi
Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

“Bilgisayar Ve Yazılım Güvenliği” üzerine 1 yorum

  1. Ahmet Töre dedi ki:

    Bilgisayar güvenliği çok önemli bir konu.. böyle bir konu da internette bir çok bilgi var ama çoğu eskidi artık.. yeni teknolojilere göre bilgiler verilmesi gerekiyor.. verdiğiniz bilgiler çok güzel..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir