AdWords’e karşı SEO – Hangisi Pazarlama İçin En İyisidir?

admin 27 Şub 2018 SEO 213  0

AdWords’e karşı SEO – Hangisi Pazarlama İçin En İyisidir?

 

Google AdWords nedir?

Dijital pazarlama konusunda yeniyseniz PPC, Adwords ve TBM, teklifler ve kampanyalar gibi terimleri bilmeden konuştuğunuzu duymuş olabilirsiniz. Endişelenmeyin, bu yazının amacı aklınızda ki soruları temizlemek. Başlayalım.

Google Adwords, Google’ın sahip olduğu bir reklam platformudur. Reklamverenler, bu platformu, reklamlarını Google Arama Sonuç Sayfalarında, Google Ürünlerinde (YouTube, Gmail vb.) Ve yayıncı olarak AdWords programına katılan binlerce başka web sitesine (yani Google Adsense ) yerleştirmek için kullanabilirler.

Reklamveren olarak, bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında (Tıklama Başı Maliyet veya TBM) veya kullanıcıların reklamınızı gördüğünde (BGBM veya Bin Başına Ücret Başına Maliyet) ödemek isteyebilirsiniz.

SEO nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, Google, Yahoo, Bing ve diğer büyük arama motorlarının arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralamaları almakla ilgilidir. Bunu başarmak için, web sitenizin arama motoru dostu olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir arama motoru dostu web sitesi, arama motorları tarafından kolaylıkla ‘okunabilir’ ve kullanıcılar tarafından kolayca kullanılabilir.

AdWords VS SEO

Şimdi, adwords ve SEO\’nun ne olduğuna dair genel bir fikriniz var, bunların nasıl karşılaştırıldığını görelim:

 • Adwords, Google ilkeleri tüm arama motorları için geçerli iken Google siteleri ve Google Adsense kullanan web siteleri içindir.
 • SEO trafiği ücretsiz olduğu sürece AdWords trafiği ödenmektedir (bu sektörde inanmaktadır ancak başka bir yazıda neden tam olarak doğru olmadığını açıklayacağım)
 • Adwords reklamları, Google Arama Sonuçlarının üstünde ve altında bulunur ve belirli koşullar altında bu reklam konumlarından birine sahip olabilirsiniz, ancak SEO ile organik arama sonuçlarında en üst sıralardan birine ulaşmak için daha fazla çalışmanız gerekir.

 

 

 

 

Etiketler:,
SEO Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?
WordPress Belirli Kategorinin Yazılarını Döndürmek
Web Sitesi Açmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 6 Madde
Facebook Yayından Kaldırılan Sayfayı Tekrar Yayına Almak

“AdWords’e karşı SEO – Hangisi Pazarlama İçin En İyisidir?” üzerine 4 yorum

 1. Muhammed Enes dedi ki:

  gayet faydalı bir yazı olmuş adwords un maliyetlerine bakacak olursak uzun vadede her zaman SEO daha etkilidir düşüncesindeyim

 2. Hasan ÖZÇELİK dedi ki:

  Bilgi paylaşınca değer kazanır. Teşekkürler güzel kardeşim.

 3. Güney dedi ki:

  Gayet faydalı bir yazı olmuş bizlerde r10 üzerinden görerek geldik. Sitenizi takip etmeye devam edeceğiz.

 4. Emre Eraslan dedi ki:

  Anlatımınız için teşekkürler. Bence seo ya yatırım yapmak adwords e göre daha mantıklı. Adwords e yaptığınız yatırımı ömür boyu bütçeyi arttırarak devam ettirmeniz gerekiyor ancak seo da ilk sayfaya yerleştikten sonra bütçenizi düşürebilirsiniz. Geleceğe baktığımızda adwords e oranla seo nun maliyet / performans açısından daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir